وکیوم تراپی

وکیوم تراپی یا فشار منفی به همراه پانسمان های نوین زخم ، روشی موثر برای درمان زخم بوده که در آن به طور متناوب یا پیوسته ، فشار منفی بر زخم اعمال می شود و سبب تسریع درمان انواع زخم می شود.

وکیوم تراپی زخم برای بسته شدن زخم های باز به کمک خلاء ( VAC ) ، مورد استفاده قرار می گیرد و به یک روش درمانی مشهور و موثر برای درمان بسیاری از زخم های مزمن و حاد تبدیل شده است .

      روش وکیوم تراپی

وکیوم تراپی درمانی نوین است که با استفاده از خلا به درمان زخم می پردازد . برای وکیوم درمانی 2 نوع دستگاه وجود دارد اولین مدلی است که قابل حمل نیست و مخصوص بیماران دارای زخم های گسترده مانند زخم بستر میباشد . نوع دوم دستگاه سبکی است که قابل حمل بوده و بیشتر در اورژانس ها استفاده میگردد .

در روش درمان وکیوم تراپی ، ابتدا پانسمانی از جنس فوم با قیچی به اندازه ی زخم بریده می شود و بر روی زخم قرار میگیرد . لوله ی دستگاه وکیوم بر روی این پانسمان قرار میگیرد . انتهای لوله به دستگاه وصل شده تا فشار منفی ایجاد گردد . با روشن شدن دستگاه هوا از لوله خارج شده و مایع زخم بوسیله ی پانسمان فوم جذب شده و به محفظه ی دستگاه وکیوم تراپی منتقل میگردد . پانسمان زخم هر 48 تا 72 ساعت با توجه به میزان عفونت و مایعات زخم تعویض می شود .

      روند عمل وکیوم تراپی

نحوه استفاده وکیوم تراپی به این صورت است که از یک فوم و یا گاز استریل استفاده می شود ، پانسمان متناسب با اندازه زخم بریده و بر روی زخم قرار داده می شود . لوله و پمپی به پانسمان متصل می شود . با اعمال فشار منفی ، محیط خلاء ای در لوله ایجاد خواهد شد که مایع و ترشح برروی زخم جذب فوم می شود .

پانسمان استفاده شده در این روش بایستی هر ۴۸ ساعت یک بار تعویض شود . در صورت وجود عفونت ، روزی یک بار تعویض پانسمان نیاز می باشد . مدت زمان استفاده از وکیوم تراپی به عواملی مانند نوع زخم بستگی دارد و از دو تا شش هفته متغیر می باشد .

      مزایای وکیوم تراپی زخم

در مقایسه با دیگر روش های درمان زخم ، مزایای ارائه شده برای وکیوم تراپی زخم عبارتند از :

  • بهبود بهتر پوست پیوند زده شده و بستری کوتاه تر بیمار در بیمارستان
  • کاهش خطر عفونت زخم برای افراد مبتلا به زخم پس از تروما ارتوپدی و یا شکستگی باز
  • درمان بهتر زخم ، کاهش طول مدت اقامت در بیمارستان و کاهش مرگ و میر در افراد مبتلا به مدیاستنیت و زخم های التیام نیافته پس از استئوتومی
  •  بهبود بهتر زخم در بیماران مبتلا به دیابت و گانگرین که مستلزم به قطع عضو هستند.

      طول درمان

طول درمان به اندازه و عمق زخم بستگی دارد . به طور طبیعی زخم های کوچکتر و کم عمق ، دوره های درمان کوتاه تری نیاز دارند . یک مطالعه اثربخشی وکیوم تراپی را در میان بیماران مبتلا به زخم های مزمن بررسی کرد . در این مطالعه استفاده از وکیوم به مدت ۶ هفته ادامه یافت و ۸۰ تا ۹۰ درصد زخم ها بسته شدند .