درمان زخم با تکنیک PRP

یکی از روش های درمان نوین برای زخم های مزمن ، درمان زخم به روش PRP یا به عبارتی درمان به روش پلاکت غنی شده می باشد ، پی آر پی در حقیقت همان پلاسمای خون اشخاص می باشد که پلاکت ها حاوی سیتوکین و فاکتور های رشد هستند که باعث می شود بافت استخوانی  بهبود و رشد همچنین بافت نرم بشوند.
موارد استفاده از آن براین پایه استوار است که مواد پروتئینی مانند سیتوکین‌ها و دیگر فاکتورهای رشد(rhPDGF-BB) که در این محلول وجود دارد می‌تواند به پدیده ترمیم در بافت‌های بدن ، کمک کند.
گروه زیادی از عوامل رشد مانند سیتوکین‌ها، اینترلوکین‌ها، فاکتور رشد پلاکتی، عامل رشد شبه انسولین ، عامل رشد فیبروبلاست و دیگر عوامل در کنترل پدیده ترمیم ضایعات و صدمات بافتهای بدن شرکت دارند. از پلاکت‌ها بیش از ۷ نوع از این عوامل رشد ترشح می‌گردد.

      درمان زخم مزمن به روش PRP

زخم مزمن و درمان زخم مزمن ، یکی از مشکلات عمده بهداشتی در سر تا سر جهان است و تاثیر زیادی بر روی سطح زندگی شخصی ، حرفه ای و اجتماعی فرد دارد . همچنین درمان زخم های مزمن از هزینه ی بسیار بالایی برخوردار است .

لازم است بدانید که یکی از دلایل اصلی قطع عضو غیرمتعارف اندام ها ، وجود زخم مزمن در آن اندام است . استفاده از روش درمانی PRP ، پیشرفت عمده ای برای درمان زخم های پا و درمان زخم پای دیابتی بوده است. زیرا این روش یک روش آسان و مقرون به صرفه بوده و عوامل ضروری رشدی را که باعث بهبود بافت زخم می شود را فراهم می کند.

PRP ترکیبی از ترومبوسیت ها ، سیتوکین ها و عوامل مختلف رشد بافت است که توسط گرانول های پلاکتی ترشح می شوند ، این عوامل در کنار هم میزان فرآیند درمان طبیعی زخم را در حداقل زمان، افزایش می دهند.

      مزایای درمان به روش PRP

  • یکی از مهم ترین مزایای این روش درمانی این است که از خون خود فرد برای درمان استفاده می شود . پس احتمال انتقال بیماری هایی مانند HIV، هپاتیت و … صفر است .
  • شرایط درمان در این روش به صورت بسته می باشد و محیط اطراف کاملا استریل بوده و از وسایل یکبار مصرف استفاده می شود.
  • در بیشتر موارد نیاز به یک جلسه درمانی است.
  • اثر درمان زخم به روش PRP بسیار طولانی مدت است.