درمان زخم عروقی

زخم‌های عروقی پا از شایع‌ترین زخم‌هایی هستند که در ناحیه پا ایجاد می‌شوند . هنگامی که سیاهرگ یا سرخرگ در این ناحیه دچار مشکل شود ، معمولاً زخم روی پوست ایجاد می‌شود . زخم‌های عروقی پا معمولاً بدون درد هستند اما گاهی زخم‌های مزمن و عمیق در این ناحیه ، به زخم‌های عفونی تبدیل می‌شوند که درد شدیدی را برای بیمار به همراه خواهد داشت .

زخم عروقی یا زخم وریدی ، شایع ترین نوع زخم است که به طور معمول در اندام های پایینی رخ می دهد و بیش از نیمی از موارد زخم ها را در بر می گیرد . زخم عروقی منجر به از بین رفتن سلول های اطراف خود و بافت پوست می شود . زخم وریدی یا همان زخم عروقی ، معمولا به صورت زخم پوست دیده می شود .

      انواع زخم عروقی

عروق بدن به دسته سرخرگ و سیاهرگ تقسیم می شوند . هر کدام از این رگ ها ممکن است موجب ایجاد زخم عروقی شوند بنابراین زخم های عروقی را نیز می توان به دو دسته زخم های شریانی و زخم های وریدی تقسیم بندی نمود . برخی علائم بین این دو نوع زخم عروقی متفاوت است .

      زخم شریانی

زخم شریانی به نام زخم ایسکمیک هم شناخته شده و تصلب شرایین یا وجود لخته دلیل اصلی ایجاد آن است . شریان یا سرخرگ های بدن مسئول رساندن اکسیژن و مواد غذایی به بافت های مختلف هستند . از جمله عوامل موثر در ایجاد زخم های شریانی عروقی میتوان به موارد زیر اشاره نمود :

1- کلسترول بالای خون

2- نارسایی کلیه

3- تروما

4- آترواسکلروزیس یا ضخیم شدن دیواره شریان ها

5- واسکولیت

      زخم وریدی

زخم های وریدی رایج ترین نوع زخم در پا هستند . این زخم ها حاصل آسیب به سیاهرگ هایی که مسئول بازگردانی خون بدون اکسیژن از تمام بافت ها به قلب هستند . سیاهرگ ها در قسمت های انتهایی بدن دارای دریچه هایی هستند که مانع از بازگشت خون سیاهرگی شده و حرکت یک طرفه خون به سمت قلب را هدایت می کنند . اگر به هر دلیل این خون در انتهای ورید باقی مانده و به قلب باز نگردد ، خون رسانی به بافت مختل شده ، ادم ، تورم ، التهاب و مرگ سلولی اتفاق افتاده که به زخم پوستی منجر می گردد .

به طور کلی دلیل ایجاد زخم عروقی وریدی عبارت اند از :

1- انسداد وریدی

2- تروما

3- شکستگی یا تصادفات

4- مشکلات لخته شدن خون

5- آسیب وریدهای عمقی

6- نارسایی قلبی

      علائم و نشانه های زخم عروقی

همانطور که گفته شد اندام های تحتانی ، شایع ترین محل برای زخم عروقی محسوب می شود . به ویژه مناطق داخلی قوزک و ساق پا. هنگامی که پوست شروع به تغییر رنگ به قهوه ای – بنفش کند ، نشانه مهمی از وجود زخم عروقی است . ( تغییر رنگ پوست نشانه جمع شدن خون در پاها است . )

در حالی که زخم عروقی بدون درد است ، اما ممکن است بافت اطراف زخم ، خشک ، ضخیم و دچار خارش شود . از دیگر نشانه های زخم عروقی پا ، عفونت زخم و ساطع شدن چرک از زخم می باشد .

      درمان زخم های شریانی :

متخصص زخم ، با توجه به شدت مشکل در رگ ها روش های مختلف درمان را برای باز کردن رگ ها توصیه می کند . به عنوان مثال ، باز کردن رگ با روش غیر جراحی با وارد کردن سوزن از کشاله ران یا بازو ، جراحی هایی که در آن از رگ های گرفته شده از بدن و یا از پروتز به جای عروق استفاده می شود و غیره . استفاده از روش های پانسمان مناسب برای وضعیت در حال تغییر زخم در دوره درمان ، استفاده از آنتی بیوتیک های مناسب برای میکروب های موجود در زخم و در صورت لزوم داروهای مخصوص برای محافظت از رگ های باز شده توسط متخصص تجویز می شود. در برخی موارد ممکن است مداخله برای باز کردن عروق به دلیل ویژگی های بیمار امکان پذیر نباشد . اگر باز کردن عروق ممکن نباشد و زخم ایجاد شده زندگی بیمار را تحت تأثیر قرار داده و خطرساز باشد (با تأثیر بر سیستم های بدن ) ، برای نجات زندگی بیمار ممکن است آن عضو را قطع کنند.

       چگونه می توان به فرآیند بهبودی کمک کرد ؟

تمیز نگه داشتن زخم ، تمیز کردن ، پانسمان به صورت توصیه شده ، مصرف زیاد مایعات ، مصرف منظم داروها ، پوشیدن کفش مناسب ، ورزش منظم ، همانطور که متخصص پیشنهاد می کند و یک رژیم غذایی سالم با میوه ها و سبزیجات ، برخی از چیزهایی است که می توانید انجام دهید . اما مهمترین چیز این است که اگر سیگار می کشید ، باید سیگار را ترک کنید .