درمان زخم سوختگی

سوختگی نوعی جراحت پوست می باشد که در اثر جریان الکتریکی ، ریختن آب جوش روی پوست یا اشیا داغ ، مواد شیمیائی یا ریختن اسید قوی بر روی پوست ایجاد میگردد . جراحت سوختگی می تواند ساختمان های زیر پوست مانند ماهیچه ها ، استخوان ها و اعصاب و رگ های خونی را درگیر سازد .

     انواع سوختگی

سوختگی بر سه نوع اصلی تقسیم می شود . سوختگی درجه یک ، سوختگی درجه دو ، سوختگی درجه سه . هر درجه از سوختگی ، مبتنی بر شدت آسیب به پوست می باشد . که درجه اول جزئی ترین و درجه سوم شدیدترین نوع سوختگی محسوب می شود .

     تشخیص درجه سوختگی

در هر کدام از انواع سوختگی نشانه هایی وجود دارد که طبق آن ، درجه سوختگی تعیین می شود ، لازم است بدانید که دمای بالای ۴۴ درجه سانتیگراد سبب سوختگی می شود که مدت زمان تماس ، سبب ایجاد شدت های مختلفی از سوختگی می شود .

سوختگی درجه یک : در سوختگی درجه ۱ ، پوست شروع به تغییر رنگ می کند که ممکن است مایل به رنگ صورتی و یا قرمز شود . در این درجه از سوختگی فقط لایه اپیدرم پوست درگیر می شود .

سوختگی درجه دو : در سوختگی درجه ۲ علاوه بر درگیر شدن لایه اپیدرم ، لایه درم نیز ، درگیر سوختگی می شود . سوختگی درجه ۲، خود بر دو دسته سطحی و عمقی تقسیم می شود . از نشانه های اصلی این درجه از سوختگی ، تاول های آبکی و خونی بر سطح پوست است . در پی سوختگی درجه ۲، پوست تغییر رنگ بیشتری می دهد و درد و سوزش آن نسبت به سوختگی درجه ۱، بسیار بیشتر است.

سوختگی درجه سه : در سوختگی درجه ۳ ، تمام لایه های پوست از بین رفته و آسیب بسیار عمیق تر از دو حالت پیشین است . در این نوع از سوختگی به علت اینکه تمام اعصاب بافت فرد از بین می رود ، بیمار در این حالت هیچ دردی حس نمی کند .

همچنین علاوه بر این سوختگی ها ، پزشکان نظر دارند که نوعی از سوختگی وجود دارد که علاوه بر وجود تمام علائم سوختگی درجه ۳، سوختگی از پوست به تاندون ها، عضلات و استخوان ها نیز گسترش می یابد، که به آن سوختگی درجه ۴ گفته می شود.

     درمان سوختگی

نخستین گام برای شروع مراقبت و درمان سوختگی ، تعیین درجه سوختگی است . سوختگی های درجه اول ، کمترین میزان آسیب را به پوست و بافت بدن وارد می کند و سوختگی های درجه دو به طور معمول منجر به قرمزی پوست ، تورم خفیف و تشکیل تاول می شوند . برای سوختگی های شدید ، اولین گام ، اقدام به خنک کرد آن است که به این منظور می توان سوختگی را ۵ الی ۱۰ دقیقه زیر آب رو به سرد گرفت . آب به کاهش گرما و کاهش تورم زخم کمک خواهد کرد . توجه داشته باشید که به هیچ عنوان نباید یخ را برای کاهش دمای پوست بر روی جراحت سوختگی قرار دهید ، زیرا به احتمال زیاد موجب آسیب بیشتر خواهد شد.

سپس باند گازدار استریل را بر اطراف سوختگی بگذارید و از فشار دادن بیش از حد آن بر روی آسیب اجتناب کنید . این عمل از ورود و برخورد هوا به زخم که اغلب موجب درد، تحریک و خارش آسیب می شود، پیشگیری می کند .

زمانی که دچار سوختگی درجه سوم شده باشید ، حتی بهترین مراقبت ها برای درمان آن کافی نخواهد بود . سوختگی درجه سه به این معنی است که بافت دچارآسیب جدی شده و سوختگی به طور بالقوه بر عضله ، چربی و حتی استخوان تاثیر گذاشته است . هنگام درمان سوختگی درجه سه توسط درمانگر زخم اگر زخم با لباس پوشیده شده باشد ، لازم است لباس را از روی زخم حذف کرد ، مگر اینکه ناحیه آسیب دیده هنوز گرم بوده و دود تولید کند . برای خنک کردن زخم نباید از آب روان استفاده کرد . بعد از یک سوختگی شدید شما باید سریعا به یک متخصص زخم  مراجعه کنید.