درمان اولتراسوند

درمان اولتراسوند از امواج صوتی با فرکانس بالا ، که فراتر از امواج صوتی شنیداری توسط انسان هستند ، استفاده می کند . این امواج صوتی با فرکانس بالا می توانند برای کمک به درمان زخم و بهبود زخم ها و جراحات استفاده شود . درمان اولتراسوند می تواند التهاب را کاهش داده و به روند بهبود کمک کند ، همچنین می تواند میزان درد را در مواردی همچون آسیب های مرتبط با بافت نرم مانند عضلات، تاندون، فاسیا و غیره کاهش دهد.

      مزایای استفاده از تکنیک درمانی اولتراسوند

این تکینک نوین درمانی در حال حاضر شیوع زیادی در درمان زخم ها پیدا کرده است . بیماران دیابتی و افراد مسن به منظور ترمیم و درمان زخم پای دیابتی خود می توانند از این تکنیک موثر بهره برند .

هنگام استفاده از اولتراسوند تنها سلول ها بیدار می شوند و تاثیر آن بر تسریع روند بهبودی و ترمیم زخم می باشد که به دنبال این مزیت ارزنده ، بیمار متحمل عارضه ی جانبی نمی شود .

تکنیک درمانی اولتراسوند یک تکنیک مکمل و کمکی در کنار سایر روش های درمانی می باشد . بطور مثال در افراد دیابتی که زخم پای دیابتی دارند ، لازم است تا با کنترل میزان قند خون و مراقبت های لازم از تکنیک های مکمل و کمی برای بهبود هرچه سریعتر زخم های خود بهره گیرند .

با توجه به بی عارضه بودن روش اولتراسوند ، محققین بر این باورند که ، در طی سال های آتی این تکنیک درمانی از اهمیت بالایی برخوردار می گردد .

      روش درمان اولتراسوند

درمان اولتراسوند به خودی خود یک روش ساده و سریع است که زمان انجام آن از چند دقیقه تا یک ساعت است که می تواند بسته به هدف درمان یک یا چند بار در روز انجام شود . در طول درمان ، ناحیه آسیب دیده با یک پروب اولتراسونیک که با یک ژل پوشش داده شده است ، ماساژ داده می شود .

درمان اولتراسوند با دو مکانیزم انجام می شود : حرارتی و مکانیکی . مکانیزم حرارتی درمان اولتراسوند از یک موج صوتی با الگوی پیوسته برای نفوذ عمیق به بافت استفاده می کند که باعث لرزش های بسیار ریزی می شود . این لرزش ها باعث افزایش دمای ناحیه تحت درمان ، گرم کردن بافت و افزایش جریان خون و میزان متابولیسم آن بافت می شود .
درمان اولتراسوند مکانیکی از یک موج صوتی که باعث نفوذ عمیق تر می شود استفاده می کند و باعث ایجاد حباب های کوچک در بافت نرم می شود که تورم و التهاب بافت را کاهش می دهد و در نتیجه باعث کاهش درد می شود .